Нові лінзи можуть автоматично фокусуватися на об'єктах, як близьких, так і віддалених, і не зношуватися з часом.
Професор інженерії Хунжі Цзян (Hongrui Jiang) з Університету Вісконсіна (США) створив самокорегуючі контактні лінзи, які можуть усунути необхідність в біфокальних і тріфокальних контактних лінзах і навіть в лазерній корекційній хірургії.
«Ми сподіваємося, що дана технологія стане найкращим способом відновлення молодості зору для літніх людей, - каже Цзян. - Наша конструкція заснована на масиві мініатюрних датчиків, які дозволяють чітко бачити навіть в умовах низької освітленості. Подібним чином нільські слоники бачать в мутних африканських водах ».
Дослідників дійсно надихнула риба нільський слоник (Gnathonemus petersii). Сітківка цієї риби має низку глибоких чашоподібних ямок з відбиваючими світло бічними стінками, які дозволяють збирати і посилювати довгі хвилі світла. Завдяки цьому риба чітко бачить навіть в каламутній воді.
Вчені створили крихітний пристрій з тисячами світлових колекторів, покритих алюмінієм, який відображає падаюче світло на бічні стінки. В даний час лінза, яка грунтується на цьому масиві датчиків, здатна сфокусуватися на об'єктах розміром до 20 мкм, тобто приблизно до ширини людської волосини. Поки тестування новинки проходить в лабораторії з використанням механічної моделі очей. Однак на створення робочого прототипу контактної лінзи, яка автоматично фокусується, піде ще від 5 до 10 років, повідомляє Цзян.
За словами дослідників, це дуже складний проект, адже необхідно створити не тільки лінзи, але і джерело живлення для постійної роботи лінзи та іншої електроніки. До того ж все повинно бути гнучким. На думку Цзяна, оптимальне джерело живлення - це крихітна інтегрована сонячна батарея, яка зможе збирати і зберігати енергію.
Крім того, датчики повинні бути надзвичайно малими і при цьому здатними отримувати зображення в умовах низької освітленості, інакше кажучи, надзвичайно чутливими до світла.
Автори проекту впевнені, що їх розробка зможе допомогти при пресбіопії - вікової далекозорості. Цей стан виникає через те, що з віком кришталик ока стає жорсткішим, в результаті чого йому все складніше сфокусуватися на близьких об'єктах. Вікова далекозорість зачіпає приблизно мільярд людей у всьому світі.
Винахід було описано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Нагадуємо, що комплексну очну діагностику та найсучасніші види лікування зору - все це ви можете отримати у мережі «Оптика 1.0», яка має понад 25-річний досвід ефективної допомоги у боротьбі за нормальний зір!
«Оптика 1.0» - ми зробимо все можливе, аби захистити Ваш зір!